Gruppal ile Tatile kn
 
Projeler & Prototipler
English

Çoklu Dil Destekli İnsan Kaynakları Projesi

2005 yılında Türkiye'de yerleşik bir insan kaynakları firması için tamamen bilgi ve iletişim teknolojileri (BT) işlerine yönelik bir insan kaynakları portalinin analiz çalışmasını ve fonksiyonel tasarımını yaptım.

Portal hali hazırda geliştirme aşamasında olduğundan, gizlilik sözleşmesi gereği şu aşamada adresini veremiyorum.

Temel olarak 3 değişik kullanıcı portal hizmetlerinden faydanlanabilmektedir: İş arayanlar, iş verenler ve portal sahibi.

İş arayanlar; portali gezebilirler, iş ilanlarını görebilirler, iş ilanları arayabilirler, birden fazla sayıda ve birden fazla dilde özgeçmiş oluşturabilirler, iş ilanlarına başvuru yapabilirler, iş ilanlarını arkadaşlarına tavsiye edebilirler, iş başvurularını takip edebilirler ve ilgilendikleri işler ile ilgili e-posta (ve muhtemelen sms) alarmları oluşturabilirler.

İşverenler portali gezebilir ve girilmiş olan iş ilanlarını görebilirler. İş verenlere yönelik temel servis için online olarak hizmet talebinde bulunabilirler. Portal sahibi tarafından başvuruları incelenip, kabul edildikten sonra kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre ile sistemi kullanmaya başlayabilirler. İş ilanı girebilirler yada aslında bir insan kaynakları firması olan portal sahibinden bazı pozisyonlar için seçme ve yerleştirme hizmeti talebinde bulunabilirler. İş verenler; ilan vermek, yapılan başvuruları ve portal sahibinden aldıkları hizmetleri takip edebilmek için gereken işlevselliğe sahiptirler. İşverenler sadece kendilerine yapılan başvurulara ait detayları görebilirler.

Aslında bir insan kaynakları firması olan portal sahibi ise aday arama, özgeçmiş oluşturma, iş ilanı girme, onay bekleyen işverenleri onaylama, hizmet talebinde bulunan işverenlerin seçme ve yerleştirme isteklerini gerçekleştirme, adaylar ile olan randevuların ve yapılan bütün etkileşimin takibi, portal anasayfası ve diğer sistem parametrelerinin yönetimine ait işlevselliğe sahiptir. Portal sahibi aday veritabanının tamamına erişebilmektedir. Adaylara ait arama sonuçları özel bir algoritmaya göre önceliklendirilmektedir.

Portal anasayfası; staj imkanlarına, giriş seviyesi işlere, yönetici pozisyonlarına, önplana çıkarılan işlere, en çok aranan pozisyonlara, en çok talep edilen BT becerilerine ve portal ile ilgili haber ve duyurulara kolay yoldan erişim imkanı sağlamaktadır.

  • Diğer Projeler
  • Home
         ICQ #: 7318385