Gruppal ile Tatile kn
 
Projeler & Prototipler
English

CCD Tabanlı Kamera Projesi

2004 sonbaharında endüstriyel ve medikal görüntüleme uygulamalarında kullanılmak üzere CCD (Charge Coupled Device) tabanlı kamera geliştirmek için bir ekip kurdum.

Bu yazının yazıldığı sırada görüntü kalitesinin tatminkar olduğu final prototip aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Bir iki ufak tefef değişiklik dışında elektronik ile ilgili tasarımı sonuçlandırdık.

Tasarımımızda düşük aydınlatma seviyesine sahip ortamlarda üstün performans gösterdiği için Sony'nin SuperHAD CCD sensörlerini tercih ettik. Analog önyüz (analog frontend), düşey sürücü (vertical driver) ve dijital işaret işleme (DSP) adımları için de yine Sony'nin yardımcı yongalarını kullandık.

CCD tasarımında mümkemmel olmasına rağmen Sony, mühendislik dokümanlarının paylaşımı ve destek konularında oldukça tutucu. Sony'den doküman ve parça temini aşamalarında ciddi miktarda zaman kaybettik. Tasarımlarınızda Sony parçalarını kullanacaksanız bunu aklınızın bir kenarında bulundurun :)

Mevcut tasarımımız Sony'nin 1/4" geçişli (interlaced) PAL/NTSC CCD sensörleri ile yapılmıştır. Daha yüksek çözünürlüklü progresif sensörler ve CMOS görüntü sensörlerini kullanan diğer versiyonları da tasarlamayı planlıyoruz.

CMOS görüntü sensörleri ile daha küçük ve entegre tasarımlar yapmak olasıdır ancak düşük aydınlatmalı ortamlardaki performansları genellikle CCD sensörler kadar iyi değildir.

Elektronik tasarımla ilgili bir iki ufak değişiklikten sonra sıra endüstriyel tasarım, 3 boyutlu katı modelleme, kalıp ve görüntü yakalamak, işlemek ve arşivlemek için kullanılacak PC yazılımının geliştirilmesine gelecektir.

100 adetlik deneme üretimi ile saha testlerini de yaptıktan sonra seri üretime geçeceğiz. İnşallah :)

  • Diğer Projeler
  • Home
         ICQ #: 7318385