Gruppal ile Tatile kn
 
Makaleler
Türkçe English
Nisan 2002'de Microsoft Türkiye'nin davetlisi olarak Microsoft'un Cambridge'teki Araştırma Merkezi'ne (MSR Cambridge) düzenlenen tanıtım gezisine Bilişim Cumhuriyeti adına katılmıştım.

MSR Cambridge'te elde ettiğim izlenimleri içeren yazı dizisinin ilk bölümü.

Microsoft Cambridge Araştırma Merkezi İzlenimlerim - Bölüm I
20 Nisan 2002

Microsoft'un Cambridge İngiltere'deki Araştırma Laboratuarı (MSR Cambridge) 1997'den beri yarınların teknolojilerine yön vermek için çalışıyor. Kadrosunda Avrupa'nın en iyi araştırmacılarını barındıran MSR Cambridge, Temmuz 2002'de 5. yaşını kutlayacak.

Microsoft'un laboratuarı ve yapılan araştırma faaliyetlerini yakından tanıtmak amacıyla 16-17 Nisan 2002 tarihlerinde düzenlediği geziye Avrupa'nın önde gelen yayın organlarından temsilciler ile birlikte Türkiye'den; Bilişim Cumhuriyeti, Hürriyet, Milliyet ve Capital katıldı.

Cambridge, 1209'dan beri Avrupa'da öğrenim ve bilim üssü haline gelmiş bir yer. Principia Mathematica (Sir Isaac Newton), elektronun keşfi (JJ Thomson), atomun parçalanması (Cockcroft ve Walton), DNA'nın çözümlenmesi (Crick ve Watson), ilk digital bilgisayar (Maurice Wilkes) ve karaciğer transplantasyonu (Sir Roy Calne) hep Cambridge'ten çıkmış. Nükleer fizik, moleküler biyoloji ve bilgisayar bilimleri konularında yapılan bu başarılı çalışmalar, Avrupa'daki beyinlere yakın olmak isteyen teknoloji firmalarının dikkatini çekmiş ve birer birer Cambridge'te ofis ya da araştırma (research) laboratuarları açmaya başlamışlar.

Microsoft'un araştırma vizyonu mevcut ürün geliştirme çevrimlerinin 5-10 yıl uzağına çıkılarak, insanların hayatlarının bir parçası olacak anahtar teknolojilerin belirlenmesini ve geliştirilmesini esasına dayanıyor.

Verilen önemi Bill Gates'in "Araştırmaya her zamankinden daha fazla önem veriyoruz. Bilgisayarların görmesini, dinlemesini ve konuşmasını sağlayacak teknolojileri üretiyoruz ki insanlar, diğer insanlar ile etkileşimde bulunabildikleri doğallıkta onlarla da etkileşimde bulunabilsinler" sözünden anlamak mümkün.

Bu vizyon ile Avrupa'daki beyinlere de yakın olmak isteyen Microsoft kendisine Cambridge'i Avrupa üssü olarak seçmiş ve 1997'de bir araştırma laboratuarı (MSR Cambridge) kurarak, yatırımlarına başlamış. O güne kadar hep küçük ölçeklerde kalan bu tip yatırımlar bölgeye Microsoft'un gelmesi ile birlikte artmaya başlamış. Gelirlerinin %20'sini (5 milyar USD) araştırma bütçesi olarak kullanabilen Microsoft'un 1997'de Cambridge'te 3 kişi ile başlattığı yatırım, bugün 13 Avrupa ülkesinden 60'tan fazla araştırmacının çalıştığı bir laboratuar haline gelmiş.

Microsoft'un MSR Cambridge için bugüne kadar direkt harcadığı yaklaşık 50 milyon Sterlin'in yanında, bölgeye verdiği önemi göstermek için Cambridge'teki küçük teknoloji firmalarına yaptığı 10 milyon Sterlin'lik yatırım ve Amadeus I risk sermayesine sağladığı 5 milyon Sterlin'lik bir katkı da bulunuyor. Bütün bu hareket ve harcamalar Cambridge'i bugün, 1200'den fazla teknoloji firmasının 35,000 çalışanı ile kümelendiği bir teknoloji üssü haline çevirmiş. Cambridge'li 5 firma 1 milyar Sterlin'den daha fazla ciro yaparak birer dünya devi haline gelmişler. Bu firmaların arasında en tanınmış olanı mobil telefonlar ve PDA'ler için mikroişlemci üreten "ARM".

Cambridge Üniversitesi'nde okuyan 12,000 öğrenci ve 4,000 araştırmacı çok büyük bir potansiyel yaratıyor. (Cambridge Üniversitesi öğrenim bedeli olarak sıradan bir İngiliz Üniversitesi ile aynı ücreti talep ediyor - 1,100 Sterlin/Yıl). MSR Cambridge'in üniversite ile organik bağları bulunuyor.

Hali hazırda MSR Cambridge'in yönetimini sürdüren Prof. Roger Needham'da bir Cambridge mezunu, 1956'dan beri bilgisayar bilimleri üzerine çalışıyor. Roger Needham 1996'da DEC ile bir çalışma yaparken Nathan Myhrvold (o dönemde Microsoft CTO) tarafından Cambridge'te kurulacak araştırma merkezini yönetmesi teklifini alıyor. Görevim tam olarak ne olacak diye sorduğunda ise Myhrvold'tan, "Yaratıcı teknolojiler ile milyonlarca insanın hayatını etkileme isteği içinde olan, Avrupa'daki dünya çapında araştırmacıları bulmak ve biraraya getirmek" olduğunu öğreniyor.

Teklifi kabul eden Needham, Microsoft'un ABD dışında kurduğu ilk araştırma merkezinin başına geçiyor. (Microsoft'un Cambridge dışında; Redmond, Silikon Vadisi, San Fransisco ve Pekin de araştırma laboratuarları bulunuyor ve 1991'de kendi araştırma laboratuarını kuran ilk yazılım şirketlerinden birisi). Needham ve yardımcıları (Chris Bishop, Luca Cardelli ve Andrew Herbert) 1997'de 3 kişi ile başlayan macerayı, aralarında Tony Hoare gibi bilgisayar bilimleri için verilen en prestijli ödüllerden birisi olan Kyoto Ödülü (Japonya'da her yıl ileri teknoloji, temel bilimler ve sanat dallarında verilmektedir) sahibi gerçek gurular ile devam ettiriyorlar.

Roger Needham ile yaptığım söyleşilerde MSR Cambridge'teki araştırmacıların en az doktora seviyesine sahip olduklarını, genellikle araştırmacıları kendilerinin takip ederek teklif götürdüklerini ve henüz hiçbir Türk Üniversitesi ile temasa geçmediklerini öğrendim. Roger ayrıca, %10 gibi bir sirkülasyon ile çalıştıklarını ve bunun taze kan bulunabilmesi açısından faydalı olduğunu, kendilerine rakip olarak bir tek IBM'i gördüklerini, işlerinin ürün geliştirme olmadığını, yaptıkları araştırmaların Microsoft'un ürünlerine ciddi katkılar sağladığını, araştırmacıların çok rahat çalıştıklarını ve bugüne kadar yapılan 225 akademik çalışmayı çeşitli konferanslarda sunduklarını söyledi.

Needham, Nathan Myhrvold kendisine başladıkları her projenin başarılı olması durumunda aslında başarısız olacaklarını söylediğini ve Microsoft'un laboratuarın şu ana kadar gösterdiği performanstan çok memnun olduğunu ifade etti. MSR Cambridge'te yapılan araştırmalar; dağıtık sistemler, donanım, bilgi toplanması ve analizi, bütünleşik sistemler, makina öğrenimi ve algısı, ağ sistemleri, programlama prensipleri ve araçları, güvenlik, sistem ve performansı grupları bünyesinde yürütülüyor.

MSR Cambridge yönetici yardımcısı Chrip Bishop ile yaptığım görüşmede ise Chris, araştırmacıların kendileri ile çalışmayı tercih etmelerindeki temel faktörlerin başında yüz milyonlarca insanın kullandığı teknolojilere imza atabilme imkanını, konularında en iyi uzmanlar ile çalışma hazzını, çok geniş kaynaklarını ve akademik ortamlarda yaşanan derslere girme, finansman yaratmak gibi unsurların olmamasını gösterdi.

Chris'ten MSR Cambridge'i Microsoft'un diğer merkezlerine göre değerlendirmesini istediğimde ise merkezlerde belirli uzmanlaşmaların oluştuğunu, Cambridge'in özellikle programlama dilleri ve doğal diller (natural languages) konularında çok ileri seviyede bulunduğunu, bilgisayar ile görü (computer vision) alanında ABD ve Pekin'deki merkezlerin çalıştığını, bilgisayar grafikleri ve ses tanıma konularında ise ABD'deki merkezlerin ağırlıklı olarak çalışmalar yaptığını söyledi.

MSR Cambridge Avrupa Hükümetlerine güvenilir bilgisayar sistemleri üzerine danışmanlık yapıyor. Bununla birlikte, .NET altyapısında kullanılacak olan yeni CLR (Common Language Runtime) ortamını (Haskel) ve Microsoft arama servislerinin temelini oluşturan Okapi IR sistemini geliştiriyor. Microsoft Tablet PC, 1997'de laboratuarın kurulmasında görev alan Chuck Thacker'ın yaptığı çalışmalar geliştirilerek tasarlanmış.

© 2002 İlker Atalay, Bilişim Cumhuriyeti
  • Microsoft Cambridge Araştırma Merkezi İzlenimlerim - Bölüm II

  • Diğer Makaleler
  • Home
         ICQ #: 7318385