Gruppal ile Tatile kn
 
Makaleler
Türkçe English
Jeff Immelt'e Göre İyi Lider
16 Ağustos 2004

Jeff Immelt, 126 yıllık mazisi Thomas Edison'ın ampülü bulması ile başlayan General Electric (GE)'nin 9. İcra Kurulu Başkanı. 7 Eylül 2001'de GE'nin efsanevi yöneticisi Jack Welch'in yerine seçilmesi ile başlayan CEO'luk macerası, 4 gün sonra ikiz kulelerin yıkılarak 2 GE çalışanın hayatını kaybetmesi gibi tatsız bir olayla devam eder. Kulelerin yıkılması ile beraber GE'nin sigorta işinin karlılığının azalması, uçak motoru satışlarının yavaşlaması gibi sıkıntılı süreçlere rağmen GE tarihinde 9 yıldan daha kısa süre başkanlık yapan kimse olmadığı için Jeff Immelt şimdilik rahat diyebiliriz :)

Bu işin şakası tabii.

Jeff Immelt GE'deki kariyerine 1982'de başlamış ve GE Medical Systems İcra Kurulu Başlanlığı'na kadar yükseklmiş. Financial Times tarafından 2003 yılında Yılın Adamı seçilmiş.

Aşağıda Jeff Immelt'in günümüzdeki liderlik modeli ve daha iyi bir lider olunabilmesi için bir röportaj sırasında Fast Company dergisine yaptığı açıklamalar yer almaktadır:

 • Günümüzde liderlik ekip yaratmak ve diğerlerini önplana çıkarmakla yapılmaktadır. Bu, "ben" olgusunun tersi bir davranıştır.


 • Bütün liderler şirketlerinin üzerinde çalıştığı en önemli 3 konuyu net olarak açıklayabilmelidirler. Eğer açıklayamıyorlarsa o zaman iyi liderlik yapamıyorlar demektir.


 • Sizi iyi bir lider yapabilecek sihirli bir değnek bulunmamaktadır. Ancak her haftanın sonunda önceliklerin belirlenmesi, değerlendirme ve ödüllendirme gibi gerçekten önemli konulara zaman ayırmalısınız.


 • İyi bir liderin ilk görevi öğretmektir. Birlikte çalıştığınız insanlar sizinle aynı fikirde olmayabilirler ancak bildiklerinizi onlarla paylaşmak istediğinizi hissetmek isterler.


 • Aslında liderlik iç dünyanıza yapılan uzun bir yolculuktur. Bir şeylerin yapılması için kendi tarzınızı ortaya koyabilirsiniz. Kendinizin farkında olmalısınız. Her sabah aynaya baktığımda dün 3 şeyi daha iyi yapabilirdim diyorum.


 • İyi liderler önemli konulara bizzat müdahil olmaktan kaçınmazlar. Michael Dell size dün Singapur'dan kaç tane bilgisayar gönderildiği söyleyebilir.


 • Genellikle cevabını bildiğim soruların cevaplarını takımımın vermesini bekliyorum. Bazen aktif bir dinleyici olmak şunu yapın bunu yapın demekten daha efektif oluyor.


 • Jeff Immelt, çoğu yöneticinin aksine başkalarının söyleyeceklerine önem veren bir lider. Seyahatlerinde etrafındaki insanlara global ve iş trendleri ile ilgili sorular soran ve çok okuyan biri. Güne Financial Times, Wallstreet Journal, NewYork Times, Newyork Post'un 6. sayfasını okuyarak başlayan ve düzenli olarak Modern Healthcare, Diagnostic Imaging, Modern Railroads, Entertainment Weekly gibi yayınları takip ettiği biliniyor.

  Financial Times'a bir röportaj sırasında öğrenme ile ilgili olarak yaptığı bir açıklamada;

  "Bildiğiniz gibi ben öğrenen ve meraklı biriyim ve benim beğendiğim iyi liderlerin çoğu da böyledir. Bu, düzenli bir öğrenme ve hayata geçirme sürecidir. Öğrendiklerinizi hayata geçirmek durumundasınız. Bu öğrendiklerimize göre şimdi şunu yapmamız gerekiyor diyebilmelisiniz" diyerek, öğrenilenlerin hayata geçirilmesinin önemini vurgulamıştır.

  © 2004 İlker Atalay
 • Diğer Makaleler
 • Home
       ICQ #: 7318385