Gruppal ile Tatile kn
 
Makaleler
Türkçe English
İlker Atalay ile Bilgisayar Mühendisliği Üzerine Yapılmış Bir Röportaj
19 Mart 2003

Juan Felipe Gaviria İki gün önce Florida'da yaşayan, 19 yaşındaki bir Kolombiyalı'dan e-posta aldım. Hali hazırda A+, NET+, CCNA gibi sertifikaları olan bu genç - Juan Felipe Gaviria - üniversitede bilgisayar mühendisliği eğitimi almak istediğini, bunun kendisi için doğru bir seçim olup olmayacağına dair endişleri olduğunu ve bana bazı sorular sormak istediğini söyledi.

Hayattaki misyonlarından biri gençleri cesaretlendirmek ve desteklemek olan birisi olarak, onun bu isteğini kabul ettim. İşte bana sorduğu sorular ve verdiğim cevaplar:

JFG: Bir Bilgisayar Mühendisi sana göre nedir ?

IA: Bana göre bir bilgisayar mühendisi aldığı akademik eğitimi ve becerilerini işin mühendislik ve yaratıcılık tarafı üzerinde kullanabilmelidir. Bilgisayar mimarileri, dijital kontrol, robotiks, bilgisayar ile görü gibi yüksek nitelikli alanlar üzerinde çalışabilir. Katma değeri olan yaratıcı ürünler tasarlayıp, geliştirebilmelidir.

Ne yazıkki bugünlerde pek çok bilgisayar mühendisinin yazılım geliştirici (!) olarak işe alındığını görüyoruz. Kod yazmak için bilgisayar mühendisi olmaya ihtiyaç yoktur.

Bilgisayar mühendisleri üniversitelerde; donanım, dijital tasarım, bilgisayar mimarileri, haberleşme, mikroişlemciler, algoritmalar, ileri matematik, sonlu kümeler matematiği, lineer cebir, olasılık gibi çok çeşitli dersler almaktadırlar.

Sadece kod yazan yada sistem yönetimi gibi işler yapan bir bilgisayar mühendisi bana göre kendi değerini düşürmektedir ve bu tip işlerin aslında mühendislikle de fazla bir ilgisi yoktur. Biraz kafası çalışan fakat farklı bir disiplinden gelen birisine yeteri kadar ve sistematik bir eğitim verildiğinde pekala bir Windows 2000 sistemini yönetebilir.

JFG: İşini seviyor musun, Evet ise neden ?

IA: Web sitemde de belirtmiş olduğum gibi ben küçük yaşlardan beri elektronik ve bilgisayarlar ile iç içe oldum. Buna rağmen Türkiye'de donanım mühendisi olarak çalışma imkanım olmadı. Bilgisayar mühendisliği üzerine lisan ve yüksek lisans yaptım. Yüksek lisansta yaptığım akademik çalışma görüntü işleme üzerineydi. Görüntü işleme bana oldukça cazip gelmişti.

Ben yaratıcı ürünler geliştirmeyi ve girişimci bir ruha sahip olmayı seviyorum. Bu oldukça çekici ama aslında iyi bir ekip çalışması gerektiriyor :)

Bugüne kadar çeşitli IT projelerinde görev aldım ve 7x24 sürekli çalan bir cep telefonu ile hayatımın geri kalan kısmını bir ağı yada bir uygulamayı gözetleyerek geçirmek fikri pek cazip gelmedi :) Zaten daha önce de söylediğim gibi böyle bir işi yapmak için bilgisayar mühendisi olunmasına gerek yok. Ben yaratıcı olmayı ve gerçek hayatta kullanılabilecek şeyler üretmeyi seviyorum.

JFG: Çalışılabilecek en iyi yer neresi olur, neden ?

IA: Aslına bakarsan bu üzerinde çalışmak isteyeceğin konu ile çok ilgili. Araştırma & Geliştirme ABD ve Japonya'da çok iyi. Grenoble ve Cambridge gibi Avrupa'da bazı yerlerde de oldukça iyi. Nerede olursa olsun bana göre iyi bir takım çalışması hepsinden daha önemli bir unsur.

JFG: Çalışılabilecek en iyi firma hangisidir ?

IA: Bu da üzerinden çalışmak istediğin konu ve kişisel beklentilerin ile çok yakından ilgili bir soru. Donanım mühendisi olarak bir yerde çalışmak isteseydim Intel ve Texas Instruments iyi birer alternatif olabilirlerdi. Konu Telekomünikasyon ise AT&T, QualComm ve Nokia çalışmak için iyi yerler olabilir. Konu Kurumsal Yazılım alanı ise IBM, Siebel ve Oracle iyi alternatiflerdir. Dünyayı değiştirmesi beklenen 100 şirkete de bir göz at istersen :)

JFG: İyi bir iş bulabilmek için hangi özelliklerim olmalı ?

IA: Yine bu soru da çalışmak istediğin alan ve kişisel hedeflerin ile çok yakından ilgili. Bir kaçını sıralamak gerekirse; Analitik düşünebilmek, iyi bir takım oyuncusu olabilmek, en azından bir iki önemli ve sıcak konuda bilgili ve tecrübeli olmak, mantıklı bir ücret beklentisi ve belkide bilgisayar mühendisi olmak :) sayılabilir.

Biliyorsun son zamanlarda bütün ekonomiler durgunluk yada kriz içerisindeler ve çok fazla insan işsiz durumda. 3-4 sene önce .com furyası sırasında pek çok mühendis ve yazılım geliştirici çok iyi ücretler aldılar ancak bu şuanda sona ermiş durumda :)

JFG: Bilgisayar Mühendisi olarak mezun olduktan sonra ortalama ne kadar kazanabilirim ?

IA: ABD'de çalışacağını varsayarsak yıllık 40-50K başlangıç için iyi bir seviye olacaktır. Tabii sana önerim bir işi sadece para için seçmemen olur. Geniş kapsamlı düşün ve orada çalışmanın sana ileride kazandırabileceği artıları teknoloji, iş tecrübesi, takım çalışması, eğitimler, global oyuncular ve trendler açısından hissetmeye çalış.

JFG: Okumak için iyi yerler, üniversiteler hangileridir ?

IA: Hemen hemen bütün üniversiteler sana temel bilgisayar mühendisliği formasyonunu kazandırabilecektir. Modern bir ders içeriği, araştırma & geliştirme yetenekleri, bütçe ve sosyal imkanlar seçim yaparken dikkate alınmasında fayda olan konulardır.

Bana göre üniversitenin iş çevreleri ve endüstri ile olan ilişkileri mezun olduktan sonra iyi bir iş bulabilmek için anahtar faktörlerdendir. Örneğin MIT'de son sınıf öğrencisiysen, daha mezun bile olmadan 3-4 iş teklifi seni bekliyor durumdadır. MIT, Cambridge, UCLA ve Carnegie & Mellon şuanda aklıma gelen iyi üniversiteler.
JFG: Bugünün dünyasında ne tür uzmanlıklara daha çok ihtiyaç duyuluyor ve neden ?

IA: Bugün artık sadece iyi bir mühendis olmak yeterli değildir. Aynı zamanda işin iş ile ilgili tarafına da bakabilmek gerekebilmektedir. Eğer çalıştığın yerin işleri iyi gitmiyorsa o zaman sen de fazla ilerleyemezsin. İş ilişkileri, müşteri odaklılık, global trendler ve pazarlama gibi teknik uzmanlığın dışında kalan konularda da bilgi sahibi olunması faydalı olacaktır.

Teknoloji tarafından bakacak olursak; Kablosuz iletişim teknolojileri ve servisleri, bioteknoloji, nanoteknoloji, alternatif enerji kaynakları, yeni nesil insan makine arabirimleri, bilgisayar ile görü, sanal çalışma alanları, ortak çalışma, VoIP, streaming teknolojileri, semantik web, bilgi yönetimi, mesh networks ve grid oyunları oldukça sıcak konular.

JFG: Bilgisayar Mühendisliği kariyeri gelecekte nerede olacak ?

IA: Bana göre ileride çok az iş gerçekten bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyacak çünkü artık yeni teknolojilere hakim olmak eskisinden çok daha kolay. Bilgisayar mühendisleri özellikle donanım tasarımı, iletişim altyapıları ve gömülü sistemler için kullanılacak.

Konvansiyonel yazılım geliştirmek yeni çıkan araçların yardımı ile gün be gün daha kolay bir hale bürünüyor. Örneğin VS.Net kullanarak 3-4 tıklama ile bir web formu hazırlayabilirsin. HTTP protokolünü, CGI vs bir sürü şeyi bilmene gerek yok. Buna rağmen, protokol geliştiricilere olan talep devam edecektir.

JFG: Hangi ülke teknolojik olarak diğerlerinden daha üstündür, neden ?

IA: ABD yaratıcılık, yayılma ve teknolojiden değer üretmek konusunda başı çekmektedir. Ancak GSM gibi bazı spesifik alanlar Avrupa'da da çok iyi gelişmiş durumdadır. Bugün Nokia dünya mobil telefon pazarının %40'ına sahiptir.

Teknolojide stratejik öngörü ve planlamadan yapılmadan, iyi eğitimli ve yaratıcı araştırmacılara sahip olunmadan, para, potansiyel bir pazar ve nispeten kararlı bir ekonomi olmadan ileri gidilmesi mümkün değildir. Biliyorsun ABD ekonomisi 7.5 trilyon USD ile en dünyadaki en büyük tek ekonomi durumunda. Avrupa ülkelerinin birleştirilmiş ekonomilerinin toplam büyüklüğü ise 8 trilyon USD.

ABD'deki pek çok teknolojik gelişme Internet'in kendisi de dahil olmak üzere askeri ihtiyaçlar ile ortaya çıktı. ABD aynı zamanda çok kozmopolit bir yer. Tarihten gelen derin kökleri yok. Derin olan tek şeyi cebi :) Dünyanın öbür ucunda iyi bir araştırmacı varsa daha fazlasını ödeyip ABD'ye getirebiliyor.

Avrupa, bu açığı kapatarak ABD ve Japonya'nın araştırma ve geliştirme bağlamında önüne geçmek istiyor. Mart 2000'de Lizbon'da Avrupa Konseyi Avrupa'yı bilgi tabanlı ve dünyanın en dinamik, rekabetçi ekonomisi yapabilmek için 10 yıllık stratejik bir plan ortaya koydu.

Yine Avrupa ekonomisini en rekabetçi ekonomi yapabilmek için yürütülen Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı, Eureka gibi çalışma programları ve eAvrupa, eAvrupa+ gibi stratejik çalışmalar yapılmaktadır.

JFG: Teknolojinin günlük dilimizin yerini almasını nasıl değerlendiriyorsun ?

IA: E-posta, icq, sms gibi alternatif haberleşme yöntemlerini kastediyorsan evet, günlük hayatımızda oldukça fazla yer tutmaya başladılar. Masrafların azaltılmasına ve dünyanın daha küçük bir yer halini almasına yardımcı oluyorlar. Bugün 10 yıl öncesine göre bilgiye ulaşmak artık çok daha kolay oluyor. Tabii bunların birde öbür yüzü var. Daha fazla enerji ve doğal kaynak tüketiyoruz. Birisinin sesini duymak yerine sürekli e-posta, icq gibi araçlar üzerinden haberleşmeye alışmak bir süre sonra arkadaşlıkları zayıflatabilir de.

JFG: Bir Bilgisayar Mühendisi hangi iş fırsatları ile karşılaşabilir ?

IA: Programcı, uygulama geliştirici, analist, test uzmanı, yazılım mühendisi, yazılım mimarı, proje yöneticisi, gömülü sistem programcısı, donanım mühendisi, ürün mühendisi, iş analisti, sistem yöneticisi, veritabanı uzmanı, ağ yöneticisi gibi pek çoğu aslında mühendislikle fazla ilgili olmayan iş ilanları göreceksin.

JFG: Bilgisayar Mühendisliği kariyerinin herhangi olumsuz yanını görüyor musun ?

IA: Sanırım en olumsuz tarafı farkına bile varmadan biranda asosyal biri olup çıkabilirsin. Allah'a şükür yeteri kadar hobim var :) Bir bilgisayarın başınd 16 saat geçirdikten sonra dışarı çıkıp kendini eğlendirmek için fazla zamanın olamayabiliyor.

Bu aslında bir tavuk ve yumurta paradoksu. Arka tarafta neler döndüğünü anlamak o kadar kolay değil ve ciddi zaman harcanması gereken bir konu. Okuyorsun, tasarım yapıyorsun, prototip geliştiriyorsun vs. Bunların hepsi zaman alıyor ve teknoloji yerinde durmadığı için sürekli yapman gerekiyor. Bu tabii zaman zaman sıkabiliyor insanı :)

Eğer ben bilgisayar ile uğraşmaktansa her hafta 3-4 gece dışarı çıkar merengue yaparım diyorsan o zaman bilgisayar mühendisi olmayı 2 kere düşün derim :)

© 2003 Ilker Atalay
  • Diğer Makaleler
  • Home
         ICQ #: 7318385