Gruppal ile Tatile kn
 
Makaleler
Türkçe English
İlker Atalay ile Bilgisayar Mühendisliği Üzerine Yapılmış Bir Başka Röportaj
10 Mart 2005

Birkaç gün önce Muskego Yükseokolu'nda okuyan Josh Tromp'tan bir e-posta aldım. Bilgisayar mühendisliği üzerine soruları olduğunu ve benimle röportaj yapmak istediğini belirtiyordu.

Gençleri desteklemek ve yönlendirmekten çekinmediğim için isteğini kabul ettim. İşte soruları ve cevaplarım:

JT: İşinizde bir gününüz nasıl geçiyor ?

IA: Hali hazırda kendi işimi yapmaktayım. Çok kısa söz etmek gerekirse bir görüntüleme cihazı geliştiriyoruz. Şirketin ortağı olduğum için malesef işim sadece teknoloji geliştirmek ile sınırlı kalamıyor. Aslında ürün geliştirme aktivitelerinden sorumluyum.

Tipik bir güne e-postalarımı, üyesi bulunduğum haber gruplarına gelen mesajları ve gazeteleri okuyarak başlıyorum. Bunlar genellikle ticari ve teknoloji içerikli oluyor. Pazardaki trendleri takip ediyorum ve belirli bir zamanı iş geliştirme aktiviteleri için harcıyorum.

Geri kalan zamanımda araştırmalar yapıyorum ve ürün geliştirme çalışmaları ile ilgileniyorum. Ürün geliştirme ekibimize liderlik yapıyorum ve geliştirilmekte olan ürünün istediğimiz özelliklerde olmasını sağlıyorum. Buna bağlı olarak zaman zaman tasarım ekibimize önerilerde bulunuyorum ve onlardan gelen yorumları dinliyorum. Tasarım ekininin işini kolaylaştırmak ve zaman kazandırmak için yapabileceklerimi yapıyorum. Zaman zaman yurtdışından entegre devre numuneleri ve örnek ürünler getirtiyorum, onları ön incelemeden geçiriyorum.

Geliştirmekte olduğumuz ürüne benzer bir ürünü de hali hazırda satmakta olduğumuz için bana ihtiyaç duyulması durumunda ürün kurulumları ve satış sonrası destek aktivitelerine katılıyorum. Kalan zamanda da şirket websitemiz ile ilgili güncellemeleri yapıyorum.

Günde ortalama 11-14 saat çalışıyorum. Eve geldiğimde ise daha sessiz bir ortamda yapılması gereken işlere vakit ayırıyorum.

JT: Bu işi yapabilmek için nasıl bir eğitim gerekiyor ?

IA: Bu işten kastin bilgisayar mühendisliği ise, öncelikle bilgisayar mühendisliğinin bir iş tanımından çok daha geniş bir disiplin olduğunu ifade etmeliyim. Donanım tasarımı, yazılım geliştirme ve algoritma tasarımı gibi pekçok konu bilgisayar mühendisliğinin sınırları içindedir.

Burada Bilgi ve İletişim teknolojileri (BT) odaklı işler ile bilgisayar mühendisliği arasındaki farka dikat çekmek istiyorum. Veritabanı yada sistem yöneticiliği gibi pekçok BT işini yapmak için aslında bilgisayar mühendisi olunmasına gerek yoktur.

Bana göre bu işlerde bir bilgisayar mühendisinin çalıştırılması o mühendisin yanlış kullanılması demektir. Bir bilgisayar mühendisi tasarım, ürün ve teknoloji geliştirme faaliyetlerinde rol almalıdır.

Akademik eğitim açısından değerlendirecek olursak bilgisayar mühendisliği eğitimi veren bir üniversiteye gitmelisin. BT işleri için ise bu bir zorunluluk değildir. Analitik düşünme yetisi ve temel mühendislik formasyonu kazandıran bölümlerden mezun olup, gerekli kurslara devam ederek de BT işlerinin büyük kısmı yapılabilir.

JT: İşinizin en çok hangi kısmını tatminkar buluyorsunuz ?

IA: Ortaokul yıllarında Commodore 64'te ile yazılım geliştirmeye başlamıştım. O dönemlerde, üniversitede ve profesyonel iş hayatımın ilk yıllarında yazılım geliştirmek çok keyifliydi.

Ancak daha sonraları pascal, c, lisp, asp, php, perl, makine kodu gibi herhangi bir programlama dili ile yazılım geliştirmenin benim için çok çabuk öğrenilir olduğunu ve kısa süre sonra da çocuk oyuncağı haline geldiğini gördüm. Asıl önemli olan projenin ve ekibin kendisiydi. Üzerinde çalıştığım proje heyecanlı ve geleceği olan bir proje ise mutlu oluyordum. Aksi hallerde yazılım geliştirmek çok sıkıcı hale geliyordu.

Veritabanı, sistem ve ağ yöneticiliği gibi görevler benim için hiçbir zaman çok tatminkar olmadı. Bu alanlarda ciddi deneyimlerim ve bilgim olmasına rağmen hiçbir firmada bu ünvanlar ile çalışmadım.

Benim için en tatminkar olanı ürün ve sistem geliştirmektir. İnsanların benim geliştirdiğim ürünleri ve sistemleri kullanması fikri beni heyecanlandırıyor. Ve tabii ki yaratıcılık !

JT: İşinizi nasıl buldunuz ?

IA: 1994-2001 yılları arasında 4 değişik BT firmasında çalıştım. İki işim için firmalara direkt başvurdum. Diğerleri için ise gazetelerde çıkan ilanları takip etmiştim. Kariyer danışmanlığı firmaları ile görüşmelerim açıkçası fazla tatminkar olmadı. 2001'den beri kendi işlerimle uğraşıyorum. Sanırım bir miktar girişimcilik ruhum var :)

JT: En çok bilgi edinmek için hangi giriş seviyesi işleri tavsiye edersiniz ?

IA: Uzmanlaşmak isteyeceğin alana göre farklılık gösterecektir ancak stajlar çok önemli. İyi firmalardaki staj imkanlarını araştır ve stajın sırasında alabileceğinin en fazlasını almaya çalış. Tabii geriye birşeyler vermeyi de unutma. Staj yaptığın firmalar çalışmalarında memnun kaldıkları taktirde okulunu bitirdiğinde sana kalıcı iş imkanları sağlayabilirler. Boş vakitlerinde de kendi imkanların ile ilgin olan yada uzmanlaşmak istediğin alanlarda araştırmalar yapabilirsin.

JT: Bilgisayar mühendisliğine talep var mı ?

IA: Evet, bilgisayar mühendisliğine artmakta olan bir talep var. Aynı zamanda BT işleri içinde artmakta olan bir talep var. Son zamanlarda firmalar masrafları azaltmak için bu işlerde dış kaynak kullanımınu ve serbet çalışan kişileri tercih ediyorlar. Katma değer yaratan işlere ve kişilere her zaman talep vardır.

JT: Bu alana girecek birine hangi öğüdü verirsiniz ?

IA: Bilgisayar mühendisliği zor bir alandır. İşin hiç kolay olmayacak, bunu unutma. Eğer sevmezsen yapamazsın :) Ayrıca akademik olarak güçlü, altyapı olarak iyi ve sektör ile bağları derin olan bir üniversiteye girmeye çalışmanı tavsiye ederim.

JT: Bilgisayar mühendisliği işleri gelecekte nasıl değişecek ?

IA: Daha çoğu için daha az ödenecek. İşler daha efektif yapılacak. Daha fazla yaratıcılık gerekecek. Dağıtık üretim ve çalışma alanları oluşacak (hatta oluştu bile). Dışkaynak kullanımı artacak. Katma değer yaratacak niş alanlara ilgi duyulacak. Daha fazla rekabet olacak.

JT: Ücret seviyeleri hakkında bilgi verir misiniz ?

IA: Bu tecrübeye ve uzmanlık alanına göre değişiklik gösterecektir. Amerika'yı baz alacak olursak başlangıç için 40K olabilir. Bazı firmalar özellikle küçük ve yeni kurulanlar hisse senedi veriyorlar. Yönetici konumlarında ise prim ve şirket arabası gibi imkanlar olabiliyor. Tecrübeli bir bilgisayar mühendisi Amerika'da 80K-100K alabilir. Belirli bir konuda ileri derecede uzman ve tecrübeli isen o zaman kazancın 150K ve yukarısı olabilir.

JT: İşinizle ilgili sevmediğiniz şeyler neler ?

IA: Benim için en önemlisi BT insanı ile bir bilgisayar mühendisi arasındaki farkın anlaşılamamasıdır.

JT: Bilgisayar mühendisi olabilmek ve iş bulabilmek için temel gereklilikler nelerdir ?

IA: İyi bir matematik bilgisi. Analitik düşünebilme yeteneği. Sabırlı olmak. Yaratıcılık. Kendi başına ve ekip halinde iş yapabilme. Araştırma isteği ve kabiliyeti. Yüksek bir motivasyon. Elektrik ve elektronik gibi bağlantılı alanlarda bilgi sahibi olunması.

Ek olarak, işe girerken firmalar iş tecrübesi arayacaklardır. Başlangıç seviyesi işler için bu çok fazla olmayacaktır. Bir kere daha hatırlatmak gerekirse stajlara gereken önemi vermelisin.

JT: İşinizi yaparken ne tür bilgisayarlar kullanıyorsunuz ?

IA: Bir diz üstü bilgisayar ve bazı sunucular kullanıyorum.

JT: Bu işe başlayanlara firmalar ne gibi eğitimler veriyorlar ?

IA: Başvurduğun işe ve firmaya Bilgisayar mühendisliğinden daha ziyade BT ile ilgili ise veritabanı, sistem ve ağ yönetimi gibi kurslara gönderilebilirsin.

Yönetim seviyelerinde ise proje yönetimi, zaman kullanımı ve liderlik vasıflarının geliştirilmesine yönelik eğitimler alabilirsin.

Ayrıca, firmanın faaliyet gösterdiği alanlarda da iş bilgisi eğitimleri verilebilir - finançı olmayanlar için finans gibi.

JT: Size göre bu alanda çalışmanın sorunları nelerdir ?

IA: Daha öncede söylediğim gibi benim için en kötü olanı BT insanı ile bilgisayar mühendisi arasındaki farkın özümsenememesidir.

Son zamanlarda firmalar masrafları düşük tutmak için çok çaba harcıyorlar. Buna bağlı olarak da hem elaman hem de dış kaynak kullanımında düşük maliyetli seçeneklere kayıyorlar. Yani aynı kazancı elde edebilmek için daha fazla çalışılması gerekiyor.

Ayrıca, bu sektörde genellikle teknik kişiler ve iş adamları arasında olayları algılamada büyük farklılıklar vardır. Duruma bağlı olarak bu bir kabusa dönüşebilmektedir.

JT: Tekrar başlamak imkanı olsaydı, aynı işimi seçerdiniz ?

IA: Muhtemelen evet. Çocukluğumdan beri elektroniğe ve bilgisayarlara ilgim vardı. Ek olarak, endüstriyel tasarım da okumak isterdim. Hiçbir zaman geç değildir belki kısa süre sonra endüstriyel tasarım okumaya başlayabilirim. Değişik yapmak isteyeceğim en önemli şey kendi işimi daha erken kurmaya çalışmak olurdu.

JT: Ne tür müşteriler ile iş yapıyorsunuz ?

IA: İç ve dış müşterilerim var. İç müşterilerim firmanın değişik bölümleri. Dış müşteriler ise firmayı ayakta tutanlar :) Müşterilerimizi her zaman mutlu etmeliyiz. Ancak, müşteri her zaman haklı değildir. Önemli olan anlaşmazlıkların nasıl ele alındığıdır.

© 2005 Ilker Atalay
  • İlker Atalay ile Bilgisayar Mühendisliği Üzerine Yapılmış Bir Röportaj
  • Diğer Makaleler
  • Home
         ICQ #: 7318385